پیامک : 10000606
تلفن تماس : 38533664 - 31810 - 051 
پست الکترونیک : info@pazhseir.com

×

خطا

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

گیاه بابونه

بابونه یکی از گیاهان شناخته شده توسط انسان و یکی از پرمصرف¬ترین گیاهان دارویی در اروپا، خاورمیانه، آمریکای شمالی، استرالیا و کشورهای آفریقایی است که عمدتاً به منظور استفاده از اسانس آبی رنگ آن کشت می¬شود و با توجه به کاربرد روز افزون آن در صنایع داروسازی، آرایشی و بهداشتی، عطر سازی و تهیه چاشنی¬های غذایی از اهمیت بسیاری برخوردار است. کشت این گیاه از مقیاس وسیع از 20 سال پیش در کشور آلمان غربی آغاز شد و در حال حاضر مصرف سالانه بابونه در جهان پیش از 4 هزار تن گل خشک است که عمدتاً توسط کشورهای مجارستان، روسیه، آرژانتین، آلمان چک، اسلواکی، فنلاند، مصر و اخیراً هند تامین می¬شود.
ساقه این گیاه مستقیم، نرم و بسیار منشعب است. ارتفاع بوته به 60 سانتیمتر می رسد.گلهای بابونه آلمانی سفید و کاپیتول وسط آن زرد رنگ است. یک راه تشخیص آن از Anthemis arvensis این است که در این گیاه نهنج بدون پوسته است. گلها در اواسط تابستان ظاهر شده و بوی مشخصی دارند. ميوه اش فندقه اي خاكستري رنگ به طول 1 تا 1.5 میلیمتر است و وزن هزار دانه آن 0.02 تا 0.03 گرم است. برگهای بابونه متناوب و چند قسمتی است.یکی از اجزای اصلی در این گیاه بیسابولول ترپن است. ترکیبات دیگر این گیاه عبارتند از : فارنزن، کامازولن، فلاونوئیدها و کومارین.
گلهای این گیاه دارای کافئیک اسید و فلاونوئیدها( آپی ژنین، luteolin و chamaemeloside) می شود.
این گیاه به انواع خاکها مقاوم است ولی بهترین رشد را در خاکهای ماسه ای، با زهکش مناسب و pH برابر با 7 تا 7.5 دارد. بابونه آلمانی به نور کامل آفتاب نیاز دارد. بابونه به شوری مقاوم است ولی نمی¬تواند به عنوان یک گیاه نمک درست تلقی شود زیرا در غیاب نمک¬های سدیم به خوبی رشد می¬کند.
از بابونه آلمانی برای درمان دل درد و سندرم التهاب روده استفاده می شود. این گیاه ملین، ضد التهاب و ضد باکتری است. تاکنون مطالعات زیادی به بررسی تاثیر این گیاه بر روی حیوانات پرداخته است. این مطالعات نشان می دهد که این گیاه ضد اسپاسم، ضد اضطراب، ضد التهاب و کاهش دهنده کلسترول خون است. در برخی بررسی ها نشان داده شده است که بابونه آلمانی می تواند بهبود زخم را تسریع کند. علاوه بر این، مطالعات درون شیشه ای نشان می دهد که اسانس بابونه آلمانی ضد ویروس HIV است. بررسی نشان می دهد که بابونه آلمانی با جلوگیری از تولید هیستامین می تواند خاصیت ضد حساسیت داشته باشد. تحقیقاتی در دانشگاه پنسیلوانیا نشان می دهد که بابونه آلمانی ضد اضطراب بوده و می تواند در درمان اختلالات خفیف ناشی از اضطراب استفاده شود.
معمولا بابونه آلمانی برای درمان بیماری های پوستی و التهابات مخاطی استفاده می شود. از این گیاه می توان برای درمان التهابات تنفسی هم استفاده نمود. برای این منظور از این گیاه در حمامهای بخار استفاده می شود. در مطالعه ای نشان داده شده است که مصرف کرمهای حاوی بابونه آلمانی می تواند از شدت اگزما بکاهد.
بابونه آلمانی را می توان با استفاده از کشت بذر در بهار تکثیر کرد. جوانه زنی این گیاه کند بوده و در طی سه هفته انجام می شود. بعد از جوانه زنی و رشد اولیه، رشد بعدی آن سریع خواهد شد.
به دلیل عدم اطلاعات کافی درباره تاثیر این گیاه در دوران بارداری باید از مصرف بیش از حد این گیاه در دوران بارداری و شیردهی خودداری کرد.
بابونه آلمانی ممکن است در برخی افراد ایجاد حساسیت کند. علاوه بر این بابونه آلمانی با داروهای رقیق کننده خون، warfarin یا cyclosporine تداخل دارویی دارد. مصرف مقادیر زیادی از این گیاه می تواند سبب تهوع و استفراغ می شود که البته مورد نادری است.

خواندن 1096 دفعه
امروز56
دیروز1471
این هفته4550
این ماه24374
بازدید کل2026674

تعدادافـــــراد آنلاین

9
نفر آنلاین

پنج شنبه, 28 دی 1396 01:31