پیامک : 10000606
تلفن تماس : 38533664 - 31810 - 051 
پست الکترونیک : info@pazhseir.com
DATE

×

خطا

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

درباره شهر تفليس

شهر تفلیس پایتخت گرجستان، بزرگترین ، پرجمعیت ترین و مهمترین شهر این کشور می باشد. در گذشته نام رسمی شهر تیفلیس Tiflis بود و در مکاتبات اداری به این نام خوانده می شد.

از سال ۱۹۳۶ نام رسمی شهر به همان نام محلی آن در زبان گرجی یعنی تبیلیسی Tbilisi تغییر پیدا کرد.تبلیسی از واژه کهن تپیلی Tpili بمعنای گرم  گرفته شده است که گویا به چشمه های آب گرم این شهر اشاره دارد. بنابراین می توانیم تفلیس را شهر چشمه های آبگرم هم بنامیم.

خارجی ها در تلفظ نام این شهر گاه به اشتباه به آن تیبیلیسی Tibilisi می گویند در حالی که در نام واقعی شهر حرف ت ساکن می باشد.

تفلیس که در مسیر جاده ابریشم واقع شده است همواره یک پل ارتباطی میان شرق و غرب بوده است. حتا امروزه هم تفلیس مسیر ترانزیت شرق و غرب است. این شهر در مسیر خط لوله انتقال نفت از دریای خزر به اروپا قرار گرفته است و از این لحاظ هنوز نقش سنتی ترانزیتی بین شرق و غرب را ایفا می نماید.

موقعیت جغرافیایی شهر بگونه ای بوده است که در سالهای مختلف زیر سیطره امپراطوری های گوناگونی قرار گرفته است و از این رو هم از تمدنهای غربی و هم از تمدنهای شرقی مایه گرفته است و این تنوع بخوبی در فرهنگ و معماری شهر خود را نمایان می سازد.

امروزه شهر تفلیس یادآور انقلاب رز می باشد. تحولی که بدون خونریزی منجر به سرنگونی حکومت فاسد و خودکامه ادوارد شوارنادزه شد. ادوارد شواردنادزه توانست بعد از این تحول در خانه خود در این شهر با امنیت کامل به زندگی ادامه بدهد.

تاریخچه تفلیس

در روایات و اسطوره های محلی بنای این شهر را به وختانگ گرگاسالی Vakhtang Gorgasali نسبت می دهند.شاه وختانگ در قرن پنجم میلادی  هنگام شکار با چشمه ای آبگرم مواجه می شود و دستور ساختن شهری را در آنجا صادر می کند که به شهر چشمه های آبگرم معروف شده است. این روایت با کشفیات باستانشناسی سازگار نیست زیرا آثار بدست آمده از قلعه ناری نشان می دهد که در قرن چهارم نیز این منطقه شهری وجود داشته است. بنابراین شاه وختانگ را نه بیانگذار شهر تفلیس بلکه مرمت کننده و بازسازنده آن می دانیم.بقیه در ادامه مطلب…

تفلیس در دوران حکومت افشاریه تحت نفوذ ایران قرار نداشت از اینرو آقامحمدخان قاجار در سال ۱۷۵۹ میلادی برای فتح این شهر به آن یورش برد.در این تهاجم مردم شهر قتل عام شدند و شهر غارت گردید.گفته می شود در این جنایت ۱۵۰۰۰ نفر به قتل رسیدند و بسیاری از روحانیون مسیحی به درون رودخانه کر انداخته شدند. این جنایت هنوز هم در حافظه تاریخی مردم تفلیس زنده است و درباره آن سخن می گویند.

در آغاز قرن نوزدهم مردم گرجستان برای رهایی از سلطه حاکمان فاسد و  جنایتکار قاجار خود را تحت سلطه روسها قرار دادند.در سال ۱۸۰۱ تفلیس بخشی از امپراطوری روسها بشمار می آمد.

پس از رهایی از چنگال حکام جنایکار قاجار، رشد و توسعه شهر تفلیس آغاز شد. در نیمه نخست قرن نوزدهم جاده های ارتباطی  ساخته شد که این شهر را به شهرهای دیگر قفقاز مانند ایروان، باکو، باتومی، پوتی و نیز به شهرهای مهم روسیه متصل می کرد.تفلیس در دهه پنجاه از همین قرن به یک مرکز مهم اقتصادی و فرهنگی تبدیل شد.شهری که بزرگانی چون ایلیا چاوچاوادزه Ilia Chavchavadze و الکساندر گریبویدف Aleksandr Griboyedov در آن زندگی می کردند.

در سال ۱۹۱۸ یعنی یکسال پس از انقلاب کمونیستی شوروی، مردم قفقاز از شرایط نابسامان روسیه استفاده کردند و بار دیگر جنبش ها و حرکتهای استقلال طلبانه جان گرفت. در این دوران مردم تفلیس نیز توانستند خود را از زیر یوغ روسها خارج کنند . در دوره ای کوتاه یک حکومت مستقل در سرتاسر قفقاز شکل گرفت که تفلیس پایتخت آن بود و پس از آن نیز تفلیس مرکز جمهوری دموکراتیک گرجستان شد که یک جمهوری خودمختار بود.اما این دوران نیز دیری نپایید و در سال ۱۹۲۱ گرجستان بصورت یکی از جمهوری های شوروی درآمد و بار دیگر تفلیس زیر سیطره روسها قرار گرفت.

در دوران کمونیستها هم رشد اقتصادی و فرهنگی تفلیس چشمگیر بود. در آن دوران صنایع مهمی در این شهر ایجاد شد و تفلیس یکی از مراکز مهم فرهنگی در شوروی بشمار می رفت.

پس از فروپاشی شوروی و استقلال گرجستان تفلیس بصورت شهری مافیایی و جنایی ظاهر شد. در این زمان امنیت در شهر از بین رفت و اداره شهر درعمل توسط گروههای مافیایی و جایتکار صورت می گرفت. در دوران حکومت شواردنادزه دیکتاتور غربگرای گرجستان با انکه ثبات نسبی برقرار بود اما تفلیس همچنان یک شهر ناامن و مافیایی بشمار می رفت. در این دوران وضع اقتصادی  این شهر بشدت به وخامت گرایید. تمام صنایعی که در دوران شوروی ایجاد شده بوند از کار افتادند و بیکاری و فقر فراگیر شد. گروههای مافیایی در آن سالها ماشین آلات کارخانه ها را به حراج گذاشتند و پول آن را به جیب خود می ریختند. بسیاری از ایرانی ها در آن سالها برای خرید این ماشین آلات ارزان گرجستان می رفتند.

در سال ۲۰۰۳ مردم تفلیس توانستند با تظاهراتی سراسری و آرام در میدان آزادی این شهر و اطراف آن پارلمان گرجستان را تصرف کنند. در این حرکت که به انقلاب رز معروف گردید نیروهای امنیتی و نظامی هم به مردم پیوستند و با سقوط حکومت شواردنادزه دوران جدیدی آغاز شد. اکنون تفلیس شهری امن است که بسرعت بسوی توسعه پپیش می رود.

معماری

معماری شهر تفلیس همچون تاریخ و فرهنگ آن از تنوع زیادی برخوردار است. در بخش هایی از شهر که به تفلیس قدیم معروف است، آثاری از معماری اسلامی و خاور میانه ای را می توان مشاهده کرد.

خیابان روستاویلی و مناطق اداری شهر بیشتر دارای معماری روسی و اروپای شرقی هستند.

مترو

مترو یک وسیله جابجایی مهم در شهر تفلیس است. مترو تفلیس با توجه به قدمت آن یکی از جاهای دیدنی این شهر هم  محسوب می شود. ساخت این مترو از سال ۱۹۵۲ آغاز شد و در سال ۱۹۶۶ پایان یافت.

مترو تفلیس دارای دوخط است. خط ۱ خط آخمتلی- وارکتیلی Akhmeteli-Varketili Line است و خط ۲ خط سابورتالو Saburtalo Line. خط ۳ مترو در حال احداث می باشد.

مترو تفلیس دارای ۲۲ ایستگاه است و ساعات کار آن از ۶ صبح تا ۱ بعد از نیمه شب می باشد.

مناطق شهر تفلیس

تفلیس به شش منطقه تقسیم شده استکه هر منطقه شهرداری مخصوص خود را دارد.مناطق تفلیس عبارتند از:

- تفلیس قدیم  Old Tbilisi

- واکه سابورتالو  Vake-Saburtalo

- دیدوبه چوقورتی   Didube-Chugureti

- گلدانی نادزالادوی  Gldani-Nadzaladevi

- ایسانی سمگری   Isani-Samgori

- دیدگری   Didgori

آمار بازدیدکنندگان

امـــروز57
دیروز773
هفته2377
مــــــــــــــــاه19029
جمع کل بازدید ها421093

تعداد نفـــرات آنلایــــن

8
آنلایــــــن

پنج شنبه, 02 آذر 1396 01:46

نرخ ارز

اوقات شرعی