پیامک : 10000606
تلفن تماس : 38533664 - 31810 - 051 
پست الکترونیک : info@pazhseir.com
DATE

×

خطا

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

جاذبه های توریستی شهر مسکو

نگارخانه ترتیاکوف :
نگارخانه دولتی ترِتیاکوف (به روسی: Государственная Третьяковская галерея) واقع در شهر مسکو، پایتخت روسیه، مهم‌ترین گنجینه هنرهای ظریفهٔ روسی است.
پاول ترتیاکف از ۱۸۵۶ گردآوری تابلوهای نگارگران روس را آغاز کرد. این کار او به پدید آمدن گنجینهٔ هنرهای ملی انجامید. طی نزدیک به یکصدوپنجاه سالی که از بنیاد این موزه می‌گذرد، بیش از ۱۳۰ هزار تابلوی نقاشی، پیکر و شمایل کار نقاشان نامی و هنرمند روس در سده‌های یازده تا ۲۰ در آن گرد آمده است. علاقمندان برای بازدید کامل باید از ۵۲ تالار موزه که هریک به دوره زمانی ویژه‌ای تعلق دارد عبور کنند.
تابلوهای گنجینه هنری ترتیاکف نه تنها از دیدگاه هنری بلکه از نظر اجتماعی هم جالب توجه است. از روی تابلوها می‌توان با آداب و رسوم زندگی مردم روسیه در سده‌های گذشته آشنا شد.
تابلوهای نقاشی «بریولف» با دیدی روانشناسانه کشیده شده و از این لحاظ، ظرافت و دقت خاصی دارد.
کارهای نقاشانی مانند «ونتسیانف»، «تراپینین»، «فدوتف» و بسیاری آثار دیگر که در این گنجینه وجود دارد از بهترین آثار هنر واقع‌گرایانه جهان به شمار می‌روند. آثار با عظمت رپین، آیوازفسکی و شیشکین نیز از جمله ذخایر این محل است.

 

تالار بولشوی :
تالار نمایش بالشوی (به روسی: Большой театр) به معنی سالن نمایش بزرگ، یکی از سالن‌های نمایش مشهور جهان برای باله و اپرا می‌باشد.
این سالن در سال ۱۸۲۴ در مسکو بنا گردید. باله بولشوی از معتبرترین سازمان‌های ملی باله دنیاست که محل خلق تعدادی از بزرگترین آثار و رپرتوار باله کلاسیک و باله نئوکلاسیک است.

 

کیلومتر صفر :
‫در بسیاری از کشورها کیلومتر صفر به مکانی، معمولاً نقطه‌ای از پایتخت، گفته می‌شود که فاصله دیگر نقاط کشور از این نقطه سنجیده می‌شود.

 

آسمان‌نمای مسکو :
آسمان‌نمای مسکو آسمان‌نمایی است که از سال ۱۹۲۹ در شهر مسکو آغاز به‌کار کرد. این آسمان‌نما تا دههٔ ۸۰ میلادی (اوج کار آسمان‌نما) مورد توجه منجمهای آماتور و حرفه‌ای روسیه بود. با بروز مشکلات سیاسی و اقتصادی، کمکهای دولتی به این آسمان‌نما قطع شد و در سال ۱۹۹۴ آسمان‌نما بسته شد.
در سال ۲۰۰۴ و بعد از حدود ۱۰ سال تخریب، فرسودگی و بی‌توجهی به این آسمان‌نما، طرح بازسازی این مرکز آغاز شد.

 

میدان سرخ :
میدان سرخ یک میدان در مسکو، روسیه است. در این میدان کاخ کرملین و کلیسای جامع سنت باسیل قرار دارند و بسیاری از خیابان‌های اصلی مسکو به این میدان منتهی می‌شوند این امر به گونه‌ای است که میدان سرخ میدان مرکزی مسکو و گاهی کل روسیه شمرده می‌شود.
علاوه بر جاذبه گردشگری، میدان سرخ محل اجرای کنسرت‌های بسیار بزرگ است و خوانندگانی همچون تتو (گروه موسیقی‌), شکیرا, پل مک‌کارتنی, راجر واترز, رد هات چیلی پپرز و دیگر خوانندگان در این میدان کنسرت برگزار کرده‌اند.
میدان سرخ در شهر مسکو، معروف ترین مکانی است که جهانیان از اتحاد جماهیر شوروی سابق و کشور روسیه فعلی می شناسند. میدان سرخ که در مجاورت کاخ کرملین ( مرکز فرمانروایی امپراطوران و تزارهای روس و پس از آن ) قرار گرفته، مرکزی ترین نقطه ی شهر مسکو به حساب می آید و عملاً خیابان های اصلی مسکو از این میدان منشعب می شوند. اینکه کاخ کرملین را در کنار رودخانه بسازند، هم از نظر رفت و آمد آبی، هم از نظر استفاده ی مستقیم از آب رودخانه و هم از نظر دفاعی و نظامی امری طبیعی بوده است. بنابراین میدان سرخ درست در مجاورت رودخانه ی مسکو قرار دارد. میدان سرخ مسکو یکی از معروف ترین میادین جهان است. این میدان با 695 متر طول، 130 متر عرض و مساحت تقریبی 90 هزار متر مربع پس از میدان تیان آن من پکن به عنوان دومین میدان بزرگ جهان شناخته می شود. بعضی ها فکر می کنند که این میدان پس از به قدرت رسیدن بلشویک ها در سال 1917 سرخ نامیده شده است اما این اندیشه نادرست است.

 

کاخ کرملین :
کاخ کرملین مسکو یک قلعه تاریخی است که بصورت مجتمع در قلب شهر مسکو ساخته شده و (از جنوب) بر رودخانه مسکوا، (از شرق) بر میدان سرخ و (از غرب) به باغ الکساندر مشرف است. بنای این کاخ در سال ۱۴۸۷ به پایان رسید.
نام مشهور این کاخ کرملین است (که بزبان روسی بمعنای دژ می‌باشد). این کاخ از چهار قصر، چهار کلیسا و دیوار کرملین بهمراهی برج‌های کرملین تشکیل یافته‌است. از این کاخ به منظور اسکان رئیس جمهور روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاخ کرملین مرکز تصمیم گیری سیاسی در روسیه در مسکو واقع شده است و آنرا باید نمادی از معماری روسیه دانست.این کاخ در کرانه شمالی رود مسکو واقع شده است و شامل تعدادی کاخ و کلیسا است. درحیاط اصلی کاخ بزرگترین ناقوس جهان به چشم می خورد .بزرگترین کلیسای مسکو , کلیسای جامع اوسپنسکی است که در سالهای ۱۴۷۵ تا ۱۴۸۵ ساخته شده است.ساخت کرملین در تارخ ۱۹ ژوئیه سال ۱۴۸۵ پایان یافت . کاخ کرملین جدید بر روی عمارت قدیم که از سنگ سفید بوده ساخته شده است. بخشهائی از دیوارهای قدیمی را با دیوارهای آجری بلند و ضخیم , حفظ کرده اند .

 

پارک دیدنی ودنخا :
این پارک زیبا و بزرگ , در شمال شرقی مسکو و در نزدیکی مترویی به همین نام قرار دارد. معماری ودنخا که مجموعه ساختمانها و مجسمه ها و سالن ها را در بر می گیرد بسیارزیباست. دریاچه مصنوعی , میدان ویژه نمایش و مسابقه حیوانات اهلی , چند شهربازی و گلخانه و غیره ... از دیدنی های دیگر این مجموعه است .

 

کلیسای جامع سنت باسیل :
کلیسای جامع سنت باسیل, یک کلیسای جامع در میدان سرخ، مسکو روسیه است که به دستور ایوان مخوف ساخته شد. این کلیسا در مرکز مسکو قرار داشت و بلندترین بنای مسکو تا سال ۱۶۰۰ به شمار می‌رفت
سازه اصلی «کلیسای تثلیث» و بعدها «کلیسای جامع تثلیث» است که هشت کلیسای دیگر دور آن هستند و کلیسای دهم نیز در سال ۱۵۸۸ ساخته شد.

به عنوان قربانی سکولاریزم دولت شوروی این بنا در سال ۱۹۲۹ به طور کامل تبدیل به موزه شد. از سال ۱۹۹۰ این بنا به همراه کرملین و میدان سرخ به عنوان یکی از میراث‌های جهانی یونسکو شناخته شد.

 

آرامگاه لنین :
این آرامگاه از گرانیت مشکی و قرمز ساخته شده و از سمت شرقی کرملین رو به میدان سرخ است. تابوت لنین کریستالی است و جسدی از جنس موم به شکل لنین در این تابوت قرار دارد.

 

موزه تاریخی دولت :
ساختمانی با دو برج دو قلوی آجری در انتهای شمالی میدان سرخ که بر فراز آن دو عقاب طلایی دو سر خودنمایی میکنند. سالانه گالری های جدید و نمایشگاه های موقت بسیاری از گنجینه های سراسر روسیه شامل ابزار آلات اعصار سنگ، برنز و آهن در آن به نمایش گذاشته میشوند.

 

موزه هنر های زیبای پوشکین :
این موزه در میان بهترین گالری های هنری دنیا قرار دارد و مجموعه ای غنی از آثار هنری گنجینه های مصر باستان تا نقاشی های امپرسیونیسم و پست امپرسیونیسم را در خود جای داده است.

 

متروی مسکو و موزه مترو :
متروی مسکو یکی از جاذبه های گردشگری و نسبتا تاریخی روسیه است. این مترو روزانه ۸ میلیون مسافر را جابجا میکند. بسیاری از ایستگاه های مجلل این مترو با آثار هنری، شیشه کاری های منقوش از سقف تا کف، موزاییک ها، مجسمه ها، نقاشی های دیواری و همچنین فانوس ها و لوستر های زیبا با شیشه های درخشان پوشیده شده اند.

 

صومعه نوودویشی :
این صومعه که در سال ۱۵۲۴ ساخته شده گنبدهای پیازی شکل و برج ناقوسی لایه لایه ای دارد که از سال ۱۶۹۰ به جا مانده. داخل این صومعه مملو از نقاشی های دیواری مذهبی از قرن شانزدهم و هفدهم است. قبرستان این صومعه آرامگاه افرادی چون نیکولای گوگول، آنتوان چخوف و سرگئی پروکوفیف است.

آمار بازدیدکنندگان

امـــروز43
دیروز1052
هفته3236
مــــــــــــــــاه15123
جمع کل بازدید ها469217

تعداد نفـــرات آنلایــــن

9
آنلایــــــن

پنج شنبه, 28 دی 1396 01:31

نرخ ارز

اوقات شرعی