پیامک : 10000606
تلفن تماس : 38533664 - 31810 - 051 
پست الکترونیک : info@pazhseir.com
DATE

×

خطا

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

درباره شهر آنکارا

تاریخچه آنکارا به عصر برنز و تمدن هاتی ها بر می گردد که در هزاره دوم قبل از میلاد توسط هیتی ها، در قرن دهم قبل از میلاد توسط فرنگیها و سپس توسط لیدیا ایها و فارسها جایگزین شد. بعد از اینها غلاطیه ایها از نژاد سلت آمدند. اولین کسانی بودند که در قرن سوم قبل از میلاد آنکارا را پایتخت خود قرار دادند. این شهر در آن زمان انکیرا نام داشت، به معنی لنگر که یکی از قدیمیترین کلمات در زبان سلتی های دریا دوست بوده است.
آنکارا متعاقبا به دست رومیها و سپس اهالی روم شرقی افتاد. سلطان آلپارسلان سلجوقی در زمان فتح مالازگیرت در 1071 راه آناتولی را به روی ترکها گشود. سپس در 1073 آنکارا را که یک موقعیت مهم برای ترابری ارتش و منابع طبیعی به قلمرو ترکیه بود تصاحب کرد. این شهر یک مرکز مهم فرهنگی، بازرگانی و هنری در زمان رومیها، و یک مرکز بازرگانی مهم در مسیر کاروانها به سمت شرق در زمان عثمانیها بود. در حدود قرن نوزدهم از اهمیت آن کاسته شد. مجددا زمانی که کمال آتاتورک آن را به عنوان یک پایگاه برای اینکه از آنجا جنگ آزادی را رهبری کند، انتخاب کرد، این شهر تبدیل به یک مرکز مهم شد. در نتیجه, نقش این شهر در جنگ و همچنین موقعیت استراتژیک آن ، آنکارا را در سال 1923 به عنوان پایتخت جمهوری جدید ترکیه معرفی کرد.
 
حمل و نقل عمومی آنکارا
فرودگاه بین المللی آنکارا در 35 کیلومتری شمال این شهر واقع شده است که شما می توانید با قطار به این فرودگاه رفت و آمد کنید.
حمل و نقل عمومی در این شهر مبتنی بر تاکسی اختصاصی ، اتوبوس و مترو می باشد.
متر وسیله ای است که شما می توانید با آن به اکثر نقاط شهر سریعا سفر کنید.
وسیله دیگر اتوبوس بوده و شما می توانید از استگاه های اتوبوس برای رسیدن به مرکز شهر استفاده نموده و از ایستگاه اصلی به تمام مراکز دیدنی که در 5 کیلومتری جنوب غربی شهر قرار گرفته سفر کنید.
اختلاف ساعت آنکارا تا تهران : -1.30
فاصله هوایی آنکارا تا تهران : 2.45
وسیله دیگر تاکسی است. تاکسیهای این شهر تماما به رنگ زرد بوده و محاسبه نرخ کرایه با استفاده از تاکسی متر انجام می گیرد. نرخ اولیه تاکسی متر در بدو ورود به وسیله در حدود 2 دلار می باشد و پس از طی یک مسیر 10 کیلومتری در حدود 20 الی 30 دلار با توجه به وضعیت ترافیک می بایست پرداخت نمود. این تاکسیها فقط به صورت اختصاصی اقدام به سوار نمودن مسافر می نمایند.
 
اقتصاد آنکارا
آنکارا یکی از شهرهای مهم و بزرگ تجاری کشور ترکیه محسوب می شود.
رشد اقتصادی این شهر بیشتر در زمینه های صنعت ، بانکداری ، حمل و نقل ، ارتباطات و گردشگری بوده است بطوریکه این رشد اقتصادی در اقتصاد این کشور تاثیر گذار شده است.
این شهر در صنعت کشاورزی دارای محصولات برجسته ای مانند زردآلو ، انجیر ، آلبالو ، گردو ، فندق ، انار و تخم مرغ ، فلفل گیاهی سبز می باشد.
این شهر در بخش صنعت نساجی و صنایع پوشاک نیز سهم بزرگی در اقتصاد کشور ترکیه دارد.
همچنین این شهر مرکز صنایع خودرو سازی ، تولید تلویزیون و لوازم الکترونیکی ، اسباب بازی های الکترونیکی و لوازم خانگی محسوب می شود.
زیر ساختهای فرهنگی و آموزشی در این شهر باعث توسعه دانشگاههای مدرن ، سالن های تئاتر و اپرا و همچنین خصوصی سازی در صنایع گردشگری شده است و این امر سبب شده است که منابع و فرصتهای شغلی متعددی برای مردم منطقه ایجاد شود.
 
ساختار آنکارا
آنکارا سرزمینی که قلب بسیاری از تمدنها بوده است و کارزار تاریخی مابین شرق و غرب، هاتیسها، هیتی ها، فرنگیها،غلاطیه ایها، رومیها، رومیهای شرقی ، سلجوقیها و عثمانیها همگی برای خود مختاری خود جنگیده اند و حکمرانی خود را برقرار کرده اند. در قرن یازدهم ترکهای مهاجر از سمت شرق ، خودشان این شهر را ساختند. در طول تاریخ ، آناتولی مرکزی در برابر هجوم فاتحان بزرگ چون اسکندر بزرگ و تیمور لنگ تاب آورده است. در طول ده هزاره سکونت، ساکنان این ناحیه در هنر خود ،از نقاشیهای قدرتمندانه چاتال هویوک گرفته تا خطوط بی باکانه معماری سلجوقی و شکل مدرن و شگفت انگیز آرامگاه آتاتورک، نماهای جالب چشم اندازهای اطراف را منعکس کرده اند.

حومه آنکارا
25 کیلومتر به سمت جنوب آنکارا برروی جاده "قونیه" دریاچه "گولباشی" قرار دارد که به خاطر منظره جذاب و رستورانهای زیبای کنار رودخانه اش طرفداران بسیاری دارد. "اینجک" در 15 کیلومتری جنوب غرب آنکارا، با درختان میوه، مناطق سرسبز و جایگاه های جالب پیک نیک خود ناحیه مورد علاقه ساکنان آنکارا برای استراحت است. یک مکان مطلوب دیگر برای پیک نیک ،دریاچه "کاراگول" در 68 کیلومتری شمال شهر برروی جاده فرودگاه می باشد و کسی که قصد رفتن به آنجا را دارد باید از بریدگی منتهی به شهر "چوبوک" استفاده کند.

سه سد اطراف شهر ،"چوبوک"(در 15 کیلومتری بزرگراه "چانکیری")،"کورت بوغازی"(در 50 کیلومتری بزرگراه استانبول) و "باییندیر" (در 15 کیلومتری بزرگراه "کیریکاله" )،مکانهای دلپذیری برای شنا و پیک نیک هستند. رستورانهایی نیز وجود دارند و در "باییندیر" امکانات اردو زنی خوبی عرضه می شوند. سایر سدها در استان آنکارا شامل "ساری یر" ،"کسیک کوپرو" ، "هیرفانلی" ، "آسار تپه" و "چاملی دره" می باشند.

علاقمندان به پیاده روی از کشف سه جنگل اصلی اطراف آنکارا لذت خواهند برد. در جنوب شهر برروی بزرگراه "کیرشِهیر"،(در 54 کیلومتری آن)،جنگل( Beynam ? بی نام) قرار گرفته ،در حالی که به سمت شمال برروی بزرگراه استانبول(در 82 کیلومتری آن)،پارک ملی "کیزیلجا حامام سوغوک سو" واقع شده و دورتر در همان مسیر(در 110 کیلومتری)جنگل "چام کرو" دیده می شود. همه مکانها لذت بخش هستند برای دوری گزیدن از هیاهوی شهر و هرکدام مکانهای دوست داشتنی بسیاری برای پیک نیک فراهم می کنند.

کوه "اِلما داغ"(با ارتفاع 1855 متر)،در 23 کیلومتری شرق آنکارا ،از بیشتر قسمتهای شهر قابل دیدن است. اولین بارش برف برروی کوه، خبر از آغاز زمستان و شروع فصل اسکی و سایر ورزشهای زمستانی میدهد، که می توان از انجام آنها در این مرکز تفریحی دلپذیر لذت برد.

چشمه های گرم آب معدنی
در استان آنکارا شش عدد از این مراکز وجود دارند: "کیزیلجا حامام کاپلیجا" در 80 کیلومتری به سمت شمال، "هایمانا کاپلیجا" در 72 کیلومتری به سمت جنوب، و به سمت شمال غرب در 57 ،85 ،30 و 80 کیلومتری به ترتیب "آیاش کاپلیجا" ، "دوتلو کاپلیجا" ، "ملیک شاه" در "چوبوک" و "مالیکوی" در "پولاتلی". همگی امکانات آسایش بخشی را ارائه می کنند که با استفاده از آنها می توانید دل نگرانیهای خود را برطرف کنید. حمامهای آب گرم دارای ویژگیهای سودمند بوده و البته در مجموع لذت بخش هستند.

غرب آنکارا
در(
Gavurkalesi- گاوور کالسی) در 60 کیلومتری از سمت آنکارا برروی بزرگراه "هایمانا" نزدیک "دره کوی" ، بقایای یک معبد رو باز مربوط به هیتی ها، یک مقبره و دو نقش برجسته از خدایان هیتی مشاهده می شوند.
مهمترین جایگاه های مربوط به فرنگیها در آناتولی را می توان در استانهای آنکارا، اِسکی شِهیر و آفیون یافت کرد. "یاسی هویوک" (گوردیون) در 105 کیلومتری جنوب غرب آنکارا و برروی بزرگراه "اِسکی شِهیر" ، به عنوان پایتخت فرنگیها , مکانی بود که در آنجا اسکندر بزرگ ،گره "گوردیون" را برای دستیابی به کلید آسیا قطع کرد. تپه دست ساخت پادشاه میداس را ،کسی که هرچه را لمس می کرد به طلا مبدل می کرد، می توان در این مکان بازدید کرد.در همین حوالی، بقایای شهر باستانی "گوردیون" که هنوز در دست حفاری است ،و یک موزه کوچک ارزش یک گردش کوتاه را دارند. دورتر در مسیر جاده آنکارا_ اسکی شهیر ، "بالی حیصار"(
Pessinus- پسینوس )،که یک مرکز مهم آیین نیایش مذهبی فرنگیها بوده ، قرار دارد. مهمترین بقایا شامل یک معبد متعلق به( Cybele-سیبیل) است، الهه مادر که پرستش او در قلب فرهنگ فرنگیها بود. موزه کوچک روبازی نیز که تعدادی تندیس و سنگ مقبره جالب دارد، دیده می شود.

در شهر میداس(یازیلی کایا)،مابین "آفیون" و "اِسکی شِهیر" ، دو نمای عظیم به داخل یک برآمدگی سنگی شکافته شده که زمانی در طاقچه های خود مجسمه هایی را برای پرستش( Cybele- سیبیل) نگه می داشت. سرتاسر ناحیه آرامگاه های سنگی و باز شدگیهای غار مانند سنگهای به رنگ شن را می شکافند. یک مسیر زیر زمینی از این جایگاه به دره ای در پایین ختم می شود.

"اصلان تاش" و "اصلان کایا" هردو در زمان فرنگیها مراکزی برای پرستش آیینی بودند. اولین مرکز ،در 34 کیلومتری شمال "آفیون"، دارای دو نقش برجسته و جاودان شیر است، دومی در 52 کیلومتری از "آفیون"، متشکل از یک معبد و یک نقش برجسته شیر است. سایر آثار باستانی فرنگیها را می توان در حوالی "دوغانلیکاله" ، "کومبت" و ( Deveboynu  دو بویو)جستجو کرد.

"اِسکی شِهیر" توسط فرنگیها در هزاره اول قبل از میلاد برروی کناره های رود خانه "پورسوک" پیدا شد. آثار باستانی معماری برجسته شامل مسجد علا الدین مربوط به قرن 13 و مجموعه "کورشونلو" متعلق به قرن 16 می باشند. هر چهار موزه شهر ارزش دیدن را دارند: موزه باستان شناسی هنر های دستی و مجسمه هایی را از این ناحیه متعلق به فرنگیها دارد. موزه پیپهای ساخته شده از کف دریا، پیپها و سایر کارهایی از این جنس را نمایش می دهد و موزه فرهنگ آتاتورک، نمایشگاهی از عکسهایی که از زندگی آتاتورک گرفته شده اند، تعدادی از وسایل شخصی و نمایشگاهی از آیتم های ساخته شده از کف دریا را عرضه می کند.

بهترین نوع کف دریا در جهان از معادنی در ناحیه اطراف "اِسکی شِهیر" بدست می آید. پیپ و اشیای دیگر در فروشگاه های سوغات شهر قابل خریداری است. "ساکار یاباشی" ، یک دریاچه تغذیه کننده از چشمه که با یک زمین زیبای مبدل شده به پارک احاطه شده، بازدید کننده های بسیاری را که می خواهند از هوای تازه لذت ببرند و در یکی از رستورانهای آن ماهی تازه بخورند، جلب می کند.

افسون (Sivrihisar  سیوری هیسار) برگرفته از خانه های عثمانی بسیار آن است که شهر را با هوایی از شکوه گذشته  پر می کنند. مسجد قرن (13 Ulu-اولو) ،که سابقا کاروانسرایی بوده و آرامگاه "عالم شاه" مکان های جالبی هستند که ارزش دیدن را دارند. خبرگان در عرصه فرش و گلیم دریافت خواهند کرد که گلیم های( Sivrihisar  سیوری هیسار) ارزش ویژه ای دارند. نزدیک Sivrihisar)  سیوری هیسار)در روستای (Nasrettin Hoca- نسرتین حجا) موزه Nasrettin Hoca - نسرتین حجا عرضه ای را از آثار فرهنگ شناسی، همچنین داستانها و تصاویر جالبی در مورد قصه گوی مشهور دارا می باشد.

برروی دامنه تپه ای در بالای (Seyyit Battal Gazi- سید باتال گازی) ،مسجد باشکوه قرن 13 و مجموعه آرامگاهی که به یادبود "جنگجوی اسلام" ، سید باتال ساخته شده، ایستاده اند.

روستای "یونس اِمره"(ساری کوی) محل دفن "یونس اِمره" ، شاعر بزرگ قرن 13 میباشد. اشعار وی که به همه زمانها مربوط می شود، با پیغامی از عشق و انسانیت امروز هم زنده است. در ماه می هر سال جشن های یادبودی در این شهر برگزار می شوند. به علاوه بازدید کنندگان از قبر این شاعر می توانند یک موزه کوچک را که به زندگی و کارهای او اختصاص داده شده ،ببینند.

شمال آنکارا
سکونت گاه های قرن سوم قبل از میلاد غلاطیه ایها در (
Gangrea  چانکیری) زیر ساخت "چانکیری" امروزی در 135 کیلومتری از آنکارا می باشد. نخستین شواهد تمدن به حدود 3000 سال قبل از میلاد باز می گردند.
در این استان تپه های کوچک تدفین همچنین کارهای دستی از تمدن های مختلف واقع در موزه چانکیری وجود دارند . ویرانه های یک دژ متعلق به قرن 11 بر این شهر مشرف است. مسجد(
Ulu  اولو)(سلطان سلیمان) در این شهر که در 1558 توسط بزرگترین معمار ترکیه به نام معمار سینان تکمیل شده یادآور سالهای فرهنگ عثمانی است. چشمه آب گرم معدنی چاووندور آب استحمام و آشامیدنی دارد که برای رماتیسم و بیماریهای التهابی مفید است. این آبها با دمای 54 درجه سانتیگراد و با سرعت 47 لیتر بر ثانیه از داخل زمین جریان دارند.


شمال شرق و شرق آنکارا

"کیریکاله" یک مرکز صنعتی به سرعت در حال رشد است که برروی بزرگراه اصلی که به شرق و به سمت بیرون از آنکارا به طرف دریای سیاه هدایت می شود، قرار گرفته است. در مسیر عبور از کیریکاله، رودخانه "کیزیل ایرماک" واقع شده که در زمان باستان به نام( Halys ? هالسی) شناخته می شد. در اینجا شما می توانید یک بعد از ظهر دلپذیر را در حال استراحت در یکی از رستورانهایی که در چشم اندازی روستایی واقع شده اند و یا در پارک آرام بخش "جلال بایار" سپری کنید. موزه اسلحه در کیریکاله انواع مختلفی از سلاحهایی را که در کارخانجات اسلحه سازی کیریکاله ساخته می شوند نمایش می دهد.
پس از اینکه بزرگراه تقسیم می شود شاخه شرقی آن به (Yozgat ?یزگات)در 217 کیلومتری آنکارا ختم می شود. این شهر که در قرن 18 توسط عثمانیها یافت شد ، دارای دو بنای مهم از این دوره است. مسجد "چاپان اُغلو" و مسجد "سلیمان ِبی" در مجاور آن. عمارت قرن 19 "نظام اُغلو" یک نمونه جذاب از معماری محلی ترک است که هم اکنون اشیای نمایشی فرهنگ شناسی را در خود جای می دهد. موزه باستان شناسی عمارت "یوسف کارسلی اُغلو" دارای کارهای دستی از هاتی ها، هیتی ها، فرنگیها، رومیها و رومی های شرقی است. پارک ملی "چاملیک" واقع در چند کیلومتری جنوب شهر است.
تمام مکانهای اصلی مربوط به اوایل دوره هیتی ها در استان "چوروم " در پارک ملی "بوغاز کاله" مابین Yozgat)- یزگات) و شهر چوروم قرار دارند. دیوارهای دوگانه جذاب که از دروازه سلطنتی دروازه شیر و" ِِِِِیر کاپی" (یک تونل زیر زمینی)عبور می کنند به دور شهر "هاتوشاش" متعلق به هیتی ها که امروزه به نام "بوغاز کاله" شناخته می شود حلقه می زنند. وجود بیش از 70 معبد در این شهر، آن را به مرکز مذهبی هیتی ها تبدیل کرده و نام "شهر معبدها" را به آن داده بود. بزرگترین ویرانه ها مربوط به معبد بزرگ متعلق به( Teshup- تشاپ) خدای طوفان است. قلعه شامل ساختمانهای دولتی قصر شاهنشاهی و اسنادی از امپراطوری هیتی بود. در 1180 قبل از میلاد، فرنگیها شهر را ویران کردند. پس از حفاری های کامل در منطقه دیوارهای شهر هم اکنون به شکل وسیعی در حال باز سازی هستند.

Yazilikaya - یازیلی کایا که یک پرستشگاه سنگی روباز است و به قرن 13 قبل از میلاد بر می گردد نقوش برجسته ظریفی از تمام خدایان و الهه های هیتی را شامل می شود.
"آلاجاهویوک" در شمال بوغاز کاله برروی جاده منتهی به چوروم در طول عصر برنز به عنوان مرکز فرهنگ رو به رشد هاتی ها بود. اشیای طلا و برنز قابل توجه از هاتی ها در موزه تمدن آناتولی در آنکارا در مقبره های سلطنتی که به همین دوران باز می گردند، یافت شدند. ولی تمام بقایای برجای مانده در "آلاجاهویوک" مثل دروازه Sphinx به دوره هیتی ها مربوط هستند. محل های استقرار مهم هیتی ها در استان چوروم شامل "آلیشار" و "ماساتهویوک" همچنین "شاپینووا" در" ُارتاکوی" واقع در بیرون شهر که در یک حومه زیبا در امتداد رودخانه "چکرک" قرار گرفته می شود. شاپینووا دومین شهر مهم هیتی ها در قلمرو پادشاهی آنها بود. مابین فلاتهای عبد الله و کارگی روستای "حاجی حمزه" با معماری منطقه ای جالب قرار گرفته است.

چوروم یک شهر مهم واقع برروی جاده ای که از آناتولی مرکزی به سمت دریای سیاه میرود بهترین محصول نخود چی را در ترکیه تولید می کند. بناهای تاریخی برجسته شامل مسجد قرن 13( ULU-اولو) و برج ساعت قرن 19 هستند. این برج که به شکل یک مناره ساخته شده، 27.5متر ارتفاع و 5.3 متر قطر دارد و دارای یک پایه هشت پهلو است و به وسیله یک پلکان دایره ای با 81 پله اوج می گیرد.

شهر کوچک (Merzifon- مرزیفون) در 49 کیلومتری شمال غرب "آماسیا" بناهای تاریخی متعددی از عثمانیها شامل مدرسه قرن 15 "چلبی سلطان محمد"(کالج الهیات)، مسجد قرن 17 "کارا مصطفی پاشا" و برج ساعت قرن 19 می باشند. همچنین نماهایی در "گوموش حاجی کوی" در 22 کیلومتری از مرزیفون وجود دارند شامل یک بازار قرن 19 مدرسه قرن 15 "هالیلیه" و مساجد قرون 18 و 19 "یاکوپ پاشا"، "داْرپ حانه" و "ماِدن".

رودخانه( Yeşilırmak- یشیل ایرماک) در آماسیا واقع در یک گردنه باریک مربوط به 3000 سال قبل از میلاد است. ویرانه های ارگ از صخره ای ناهموار بالا می آیند و یک قصر عثمانی و گذرگاه زیر زمینی مرموزی را در بر می گیرند. مقبره های سنگی رومی جذابی که به سمت داخل صخره تراشیده شده اند و به سمت بالای شهر رو کرده اند در شب درخشان شده و تصویری تماشایی خلق می کنند. زیبایی محیط طبیعی و میراث معماری باشکوه با هم ترکیب شده و آوازه یکی از زیباترین شهرهای ترکیه را به آن بخشیده اند. در بین دیدنیهای مورد علاقه بازدید کنندگان می توان از مسجد قرن 13 "سلجوک بورمالی میناره " ، مقبره "تورومتای"، مسجد "گوک مدرسه" ، بیمارستان قرن 14 "ایلهانید" با نقوش برجسته جالبی در اطراف سردر آن، مجموعه مسجد قرن15 "بیازیت دوم" و مدرسه هشت گوشه "کاپی آقا" نام برد.

عمارتهای چوبی سنتی ترک واقع در کناره شمالی رودخانه "یشیل یرماک" در بخش خاتونیه(یالیبویو) با همان شکوه سابق بازسازی شده و بعضی از آنها به مهمانخانه مبدل شده اند. عمارت بازسازی شده قرن 19 "هاِزرانلار کوناغی" ، هم اکنون یک گالری هنری در طبقه اول و موزه فرهنگ شناسی را در طبقه دوم ، در خود جای میدهد.

موزه باستان شناسی دارای یک مجموعه جالب از هنر های دستی منطقه ای شامل مومیاییهای فرمانروایان ایلهاند، موغل و آماسیا را داراست. کافه ها ، رستورانها، باغهای چای و پارکها کنار رودخانه را آراسته اند و نقاط آرامش بخشی را فراهم آورده اند که می توان در آنها از فضای رمانتیک شهر لذت برد. از بالای تپه "چاکالار" شما چشم انداز زیبایی از شهر را در اختیار دارید.

مکانهای عالی برای استراحت در نزدیک آماسیا واقع شده اند. دریاچه کوه "بورابای" در بین منظره باشکوه این کوه، یک محل مشهور برای سفرهای روز است. این دریاچه در 63 کیلومتری شمال شرق آماسیا در ارتفاع 1050 متری واقع است. بهشت پرندگان هفت قو در32 کیلومتری از آماسیا پناهگاهی برای پرندگان مهاجر است. چشمه آب گرم "ترزیکوی" بهره مند از امکانات هتل و متل در36 کیلومتری قرار دارد.

 

جنوب شرق آنکارا
"کرشهیر"،که در زمانهای باستان پایه گذاری شده،در قرون وسطی یک مرکز انجمن اخوت Ahi ،یکی از فرقه های مسلمانان، بود که عقاید و اصول اخلاقی و اجتماعی آنان نقش مهمی را در نحوه زندگی معنوی و سیاسی شهرهای آناتولیایی ایفا می کرد.از جمله بسیاری از ساختمان های سلجوقی زیبای کیرشهیر می توان از مسجد جاجابی مربوط به 1272(یک رصد خانه سابق نجوم)،مسجد علاء الدین مربوط به 1230 و مسجد "Ahi Evran" در نزدیکی آرامگاه بنیان گذار فرقه "آهی"،نام برد.در بیرون شهر برروی جاده منتهی به "کایسری"،بقعه دیدنی "آشیک پاشا" قرار دارد که در 1333 در دوره حکومت مغولها ساخته شد.موزه باستان شناسی کیر شهیر اشیایی را که بیشتر متعلق به "کاله هویوک" هستند،در خود جای می دهد.

یک مرکز باستان شناسی مهم در کاله هویوک،در بخش کامان،در استان کیر شهیر همچنان در دست حفاری است.نزدیک کاله هویوک در مرکزی که محل استقرار هاتی ها و هیتیت ها بوده،یکی از وسیعترین پارکهای ترکیه به نام "میکا سونمیا آنی باهچسی" واقع شده که متشکل از 16500 درخت از 33 گونه متفاوت است. جاده منتهی به "نو شهیر" و "کاپادوکیا" از بین "حاجی بکتاش" ،شهری است که حاجی بکتاش ولی در آن مستقر شد ودر قرن 14 مرتبه ای به نام بکتاش صوفی را تاسیس کرد.درویشهای که رقص سماع انجام می دادند واصول عشق و انسانیت را دنبال می کردند در صومعه ای که شامل یک آرامگاه و مسجد است،جای داده می شدند.این مجموعه هم اکنون موزه ایست که به روی عموم باز است.عقیقهای بهرنگ عسل و رز که در این منطقه فراوان هستند،توسط مریدان این مرتبه ومسلک استفاده می شد و به نام سنگ حاجی بکتاش شناخته می شود.در این شهر سوغاتیهای عقیق بسیار اعلا برای فروش گذاشته شده اند.همچنین توقف برای بهره بردن از موزه جالب باستان شناسی و فرهنگ شناسی ارزشمند است.

"نو شهیر" یک پایتخت استانی،دروازه ورود به کاپادوکیا است.در خود این شهر،قلعه سلجوقی بالای تپه که بر بالاترین نقطه شهر واقع شده، و مسجد "کورشونلو" که برای "ویزیر داماد ابراهیم پاشا" ی بزرگ ساخته شده،قرار دارند.این مسجد بخشی از یک مجموعه از بناها است که شامل یک مدرسه(کالج الهیات)،یک بیمارستان و یک کتابخانه است.یک آبنمای مخصوص وضو در حیاط آن ،همچنان نوشته اصلی برروی خود را حفظ می کند.موزه نو شهیر هنرهای دستی محلی را نمایش می دهد.فورانهای شدید کوههای آتشفشانی قله (Erciyes- ارجییس) (3268 متر) و قله حسن(3268 متر) در زمانهای خیلی دور،فلاتهای اطراف نو شهیر را با "توفا"که یک سنگ نرم تشکیل شده از گدازه،خاکستر و گل است،پوشاندند.باد و باران ،این صخره ترد و شکننده را ساییده و یک منظره بسیار تماشایی از مخروطهای سنگی،قله های کلاهک دار و دره های تنگ ساییده شده،به رنگهایی که ازقرمز گرم و طلایی تا سبز کمرنگ و خاکستری تغییر می کنند،دیده می شوند.

محلی ها این قله های کلاهک دار را "پری باجالاری" یا "دودکش پریها" می نامند.پارک ملی "گورمه" که در زمان رومیها (Cappadocia- کاپادوکیا) نامیده می شد،یکی از آن مکانهای نادر در دنیاست که آثار بشری با محیط طبیعی مخلوط شده اند.خانه ها در 4000 سال قبل از میلاد از صخره ها جدا شده اند.در طول دوره رومی های شرقی،نماز خانه های کوچک و صومعه ها از صخره های اینجا ساخته شده اند و نقاشیهای دیواری به رنگ اخراییشان،ته رنگی از چشم انداز اطراف را منعکس می کنند.حتی امروز نیز خانه های غار مانند در داخل مخروطهای سنگی و منازل روستایی ساخته شده از سنگهای آتشفشانی به طور میزون و هماهنگ با چشم انداز اطراف یکی شده اند.

"اورگوپ"،یک مرکز توریستی روح بخش که با خانه های قدیمی به صورت سوراخ سوراخ در آمده،به عنوان یک مبنای عالی برای گردش در دیدنیهای Cappadocia کاپادوکیا می باشد.در خود اورگوپ شما هنوزمی توانیدببینید که زمانی مردم چگونه در خانه هایی که داخل صخره ها را شکافته اند زندگی می کردند.اگر شما مایل به خرید فرش و گلیم هستید،بسیاری از فروشندگان فرش این شهر که خود نیز به رنگارنگی فرشهای خود هستند و با چای،قهوه و یا یک گیلاس شراب از مشتریان خود پذیرایی می کنند،و خود را وارد گفتگوی دوستانه می کنند، مجموعه گسترده ای را عرضه می کنند.اگر گردش و خرید شما را خسته نکرده،به عنوان یک سرگرمی دیگر دیسکو از شما استقبال می کند.در مرکز یک منطقه موفق تولید شراب،اورگوپ در ماه اکتبر میزبان یک جشنواره بین المللی سالانه شراب است.

 

جنوب آنکارا
"کونیا" که در دوره رومی ها "قونیه" نامیده می شد یکی از قدیمی ترین شهرهای ترکیه است که سکونت در آن به طورپیوسته وجود داشته است .این شهر که از قرن 12 تا 13 ،پایتخت ترکهای سلجوقی بوده است،در رده یکی از مراکز بزرگ فرهنگی ترکیه قرار دارد. در طول دوره رشد فرهنگی، سیاسی و مذهبی در آن زمان، مولانا جلال الدین رومی متصوف،مرتبه صوفیان را که درغرب به عنوان درویشهای دوار شناخته می شوند،پایه گذاری کرد.آرامگاه دیدنی مولانا با سفالهای سبزرنگ آن ، مشهورترین بنای "کونیا" می باشد.محل آموزش سابق درویشها،چسبیده به آرامگاه، هم اکنون موزه ای است که دست نوشته هایی ازآثارمولانا و هنرهای دستی مختلفی مربوط به فرقه صوفی گری را به نمایش گذاشته است.هرساله در نیمه اول دسامبر،این طبقه مذهبی همچنان فعال ، مراسمی برای بزرگداشت متصوفین برگزار می کند.چرخش کنترل شده و نشئه مانند ، سماع،توسط مردان ملبس به خرقه های سفید،یک اجرای افسون کننده را برای تماشاچیان خلق می کند.

مسجد علاء الدین در 1220 در دوره سلطنت سلطان علاءالدین کیقباد،پادشاه بزرگ سلجوقی ، در محل ارگ باستانی کونیا ساخته شد ومشرف بر نمای هوایی کونیا است.در یک سمت مسجد بقایای قصر شاهنشاهی سلجوقیان واقع شده است.مدرسه "کاراتای" هم اکنون موزه ایست که سرامیکهای برجسته و جالبی از سلجوقیان را نمایش می دهد.در طرف دیگر مسجد،مدرسه "اینجه مینارلی" مربوط به سال 1258 ، که به طرز غریبی ساخته شده است،قابل توجه است.سایر آثار سلجوقی شامل مدرسه "سیرچالی" و مجموعه "صاحب آتا" می شود.بازدید کنندگان علاقه خاصی به موزه باستان شناسی کونیا دارند.مجموعه موزه "کویون اوغلو" ،از نوع دیگری است که از تاریخ طبیعی گرفته تا گلیمهای قدیمی را نمایش می دهد.خانه بازسازی شده "عزالدین کویون اوغلو" در داخل مجموعه موزه ، نحوه زندگی یک خانواده ثروتمند کونیا را درقرن پیش نشان می دهد.( Sille- سیله) ،در 10 کیلومتری شمال کونیا ،کلیسای بیزانتینی "آیا النی" و نمازخانه های سنگی متعدد با نقاشیهای دیواری را در بر می گیرد."آک شهیر" در جهت شمال غرب،در سرتاسر ترکیه به عنوان زادگاه ملا نصرالدین طنز پرداز قرن 13 شناخته می شود که آرامگاه او در این شهر واقع است.مسجد قرن 13 "اولو" و مسجد "آلتینکاله" از دیگر بناهای تاریخی دیدنی هستند.آرامگاه "صاحب آتا" تبدیل به موزه شهر شده است.

در مسیر رو به جنوب، به سمت "بی شهیر" ،در "افلاطون پینار" در مجاور دریاچه توقف کنید تا این آبنمای باستانی هیتیت ها را ببینید.بناهای سلجوقی جالب و متعددی،در اطراف بی شهیر، بر سواحل دریاچه "بی شهیر" که سومین دریاچه بزرگ ترکیه است،پراکنده شده اند.در منطقه جنوب غرب دریاچه ،بیابان قدیمی پارک ملی دریاچه بی شهیر قرار دارد.از جمله بناهای تاریخی ،مسجد و مدرسه "اشرف اوغلو" و کاخ تابستانی "قباد آباد" در آن طرف رودخانه می باشند.یک قصر قرون وسطایی دیگر در جزیره "کیز کالسی" روبروی قصر قباد آباد واقع است.جزیره "حاجی عاکف" نیز برای استراحت و تفریح مناسب است.

آمار بازدیدکنندگان

امـــروز60
دیروز773
هفته2380
مــــــــــــــــاه19032
جمع کل بازدید ها421096

تعداد نفـــرات آنلایــــن

10
آنلایــــــن

پنج شنبه, 02 آذر 1396 01:48

نرخ ارز

اوقات شرعی