پیامک : 10000606
تلفن تماس : 38533664 - 31810 - 051 
پست الکترونیک : info@pazhseir.com
DATE

×

خطا

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

جاذبه های توریستی مصر

کاخ بارون ایمپاین (Baron Empain Palace)،عمارت تاریخی مشخص در هیلیپولیس می باشد که در شمال شرق حومه مرکزی قاهره، در کشور مصر واقع شده است. کاخ توسط الکساندر مارسل معمار فرانسوی طراحی شده است و فضای داخلی آن تزئین شده توسط ژرژ لویی کلود بلژیکی می باشد. نام این کاخ برگرفته شده از بارون ایمپاین، مهندس بلژیکی ثروتمند، کارآفرین، سرمایه گذار و صنعتگر و همچنین مصر شناس آماتور می باشد.

سبک معماری این کاخ الگو گرفته شده توسط معماری های هندو می باشد اما با گذشت سالها، سبک های مختلف تاریخی – معماری گوناگونی به خود گرفته است. ساخت این کاخ در اواخر دهه 1890 آغار و در سال 1905 به پایان رسید. در بالای سر درب این کاخ، تندیسی از خدای مقدس هندوها، شیوا، قرار دارد که نشان دهنده بارز الگو برداری این بنا از کاخ های هندو می باشد.


 سرداب یا سراپیوم (Serapeum)، معبد و یا دیگر نهاد های مذهبی اختصاص داده شده به تلفیق*گرایی عقاید مختلف هلنی – مصری که با جنبه های آپیس (گاو مقدس مصریان قدیم) و اوزیریس (خدای جهان زیرزمینی در دین مصر باستان) مخلوط شده اند و توسط اسکندریه ای ها پذیرفته شده بودند. تلفیق*گرایی، تلاشی است برای آشتی*دادن باورهای نابرابر و متضاد که بیش*تر برای مکاتب گوناگون فکری به کار می*رود. این تلاش شاید برای یکی*کردن و قیاس آیین*های بسیاری که از آغاز گسسته بوده*اند به کار رود، به ویژه در خداشناسی و افسانه*شناسی دین*ها و ادعای یگانگی بنیادی آن*ها.

سرداب اسکندریه، مکانی برای تلفیق این باورها بود. این معبد سردابی شکل توسط پتالومی سوم ، در حدود 200 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شد که جزو یکی از بالاترین و منحصر بفرد ترین معابد فرعونی موجود در مصر می باشد. در این معبد علاوه بر تصویری از خدای باستان ، مجموعه شاخه ای از کتابخانه بزرگ اسکندریه قرار دارد که گفته می شود در هیچ کجا نمونه آن یافت نمی شود. کاوش و حفاری در این معبد در سال 1944 انجام شد و در پی این کاوش، مجموعه ای از ده پلاک طلا، نقره، برنز، سفال، گل خشک شده رودخانه نیل و پنج عدد شیشه مات کشف شد. این سرداب دارای معماری فوق العاده شگفت انگیزی می باشد.

 معبد ادفو (Edfu Temple) تنها معبدي است كه به خوبي محافظت شده است .ساخت آن از 327 قبل مسيح توسط potlemy سوم آغاز شده و و تا ابد مورد استفاده قرار گرفته است و ساخت و ساز بنا توسط شهبانو Cleopatra ، آخرين شهبانو مصر ادامه داده شده است .اين معبد تقريبا جوان است. يكي از جنبه هاي جالب اين معبد دست نخورده ماندن آن می باشد که حتی بلوک سمت جلويي آن هنوز پا بر جاست.

 

معبد ادفو اولين معبد ساخته شده در اينجا نيست ، بلكه اين معبد بر سر معبدي كه براي Thutmosis سوم توسط معمار معروف به اسم Imhotep كه بعدا خود را به خاطر شاهكار هاي معماريش خدا اعلام كرد ، ساخته شده بود ،بنا گرديده است.شما مي توانيد تصوير اين معمار را بر روي معبد Komo Ombo ببينيد.
جهت محافظت از ورودي معبد ،دو مجسمه ي خدايان Horus قرار داده شده است.در آن زمان Horus به عنوان خداي آسمان شناخته مي شد ، كه چشمان آن يكي خورشيد و ديگري ماه بوده است.اهميت او از آن جهت بود كه او را با پادشاه يكسان مي گرفتند. فروعون به عنوان مظهر انسان نماي Horus شناخته مي شد.

 موزه رومی – یونانی (Graeco-Roman Museum)، در شهر اسکندریه ، در کشور مصر می باشد که در سال 1892 تاسیس شده است. موزه اصلی، برای اولین بار در یک آپارتمان پنج اتاقه راه اندازی شده بود. در سال 1895، آن را به ساختمان دیگری که تنها یازده اتاق داشت منتقل کردند. در سالهای بعدی، اتاق های بیشتری به این ساختمان افزوده شد. بسیاری از قطعات، متعلق به قرن 3 قبل از میلاد مسیح می باشد، مانند یک مجسمه زیبا آپیس که از سنگ سیاه گرانیتی ساخته شده است (گاو مقدس مصریان قدیم).

دیگر قطعات موجود در این موزه شامل مومیایی، تابوت های باستانی حکاکی شده، پرده های ابریشمی قدیمی و بسیاری از اشیاء و مجسمه هایی که در بر گیرنده تمدن رومی ها و مصری ها می باشد، می شود. این موزه در حال حاضر برای نوسازی بسته شده است.

 

موزه ملی اسکندریه

اين موزه در سال 2003 افتتاح شده است ,موزه ي ملي الكسندريا 1800 اثر دست ساز بشر را كه در داخل و اطراف الكسندرسا و مصر كشف شده است را به نمايش مي گذارد.بيشتر كشفيات قبلا به نمايش گذاشته نشده بودند ودر انبار ديگر موزه ها پنهان شده بودند.موزه ي ملي در كاخ مرمت شده ي با استيل ايتاليايي (كاخ Al-Saad Bassili Pasha Palace ,ساخته شده در 1926) قرار دارد كه به طور كلي داراي 3 طبقه است.

طبقه ي اول كه ديوار هايش به رنگ ابي تيره است در واقع منعكس كننده ي رنگ نمادين مصر ,اشاره به زندگي پس از مرگ است . چند مجسمه ي مهم وجود دارد كه عبارتند از : تصوير Menkaure (ساخته ي گيزاي سوم), Akhenaton(امنتف پنجم) ، و Hatshepsutفرعون زن . همچنين يك نسخه ي عين از گونه كشف شده در دره ي kings ، با جسم موميا شده ي كامل و گنجينه هاي مراسم تشيع جنازه ، موجود است.
طبقه ي مياني اشيا باستاني از دوره ي Greco-roman كه در ان دوره الكسندريا در اوج شكوه بود (مانند مجسمه هاي زنان يوناني و مجسمه ي بزرگ ( Serapis را به نمايش مي گذارد.همچنين در اين بخش مجسمه هاي سنگي مهمي كه طي كاوش هاي زير ابي اخير در اطراف الكسندريا به دست امده است ,موجود است.
طبقه ي آخر گنجينه هاي دوره ي قبطي (Gobtic) و اسلامي را به نمايش عموم مي گذارد ، كه اين گنجينه ها نشان دهنده ي ميراث غني و ثروتمند اين دو دين كه هنوز هم در مصر زنده است ،مي باشد. تصاوير و شمايلي از عيسي و مريم پاكدامن و سنگ قبر هاي تراشيده شده و لباس هايي با علامت ضرب دار از جنس طلا و نقره موجود است. در بين اشيا اسلامي 162 سكه ي موجود است كه در خود الكسندريا و منابع مذهبي مانند اتشكده ها ,شمع دانها و كوزه ها كشف شده است.

 

كليساي معلق

اين كلسيا در زبان عربي به "ال مولاكاه " ( به معني معلق ) معروف است .كليساي معلق يكي مشهورترين كليسا هاي عهد قبطي در قاهره مي باشد. از انجايي كه اين كليسا به مريم پاكدامان اختصاص داده شده است ان را كلسياي مريم نيز مي نامند. چون اين كليسا در بالاي زندان سنگر نظامي رومي در قاهره قرار گرفته است ,براي همين نام ان را كليساي معلق گذاشته اند. سالن كليسا بر روي راهرو زندان قرار دارد. مسافران اوليه به قاهره اين كليسا را "كليساي پلكاني " ناميده اند.

كليساي معلق احتمالا در قرن 7ام به جاي كليساي قرن 3 ام يا 4 ام كه جهت سنگر استفاده مي شد,ساخته شده است.اين كلسيا بارها مود باز سازي قرار گرفته است كه مهمترين ان تحت حمايت Patriarch Abraham در قرن 10ام انجام شد.
وروردي كليساي معلق از يك دروازه ي دكوره شده ي زيبا است كه در خيابان shar'a Mari Girgis قرار دارد. بعد از ورودي يك حياط است كه مزاييك كاري شده و از اين حياط تا كليسا 29 قدم است.در بالاي پله ها 3 در از جنس چوبي كه با طرحهاي هندسي تزيين شده با چهار چوب هاي هكاكي شده وجود دارد. بخش دروني,فقط بخش راست حرم,بالاي سنگر شمالي اصيل به شمار مي ايد.با اين حال كليساي معلق به خاطر كرسي مرمري , نماي و ديوار هاي مينا كاري شده يكي از كليساهاي پر ابهت و بر جسته در قاهره به حساب مي ايد. سقف چوبي كليسا, كشتي نوح را ياداوري مي كند.

 

اهرام سه گانه مصر و رود نیل و کانال سوئز نیز قابل ذکر می باشد....

آمار بازدیدکنندگان

امـــروز779
دیروز531
هفته3630
مــــــــــــــــاه20282
جمع کل بازدید ها422346

تعداد نفـــرات آنلایــــن

7
آنلایــــــن

جمعه, 03 آذر 1396 23:37

نرخ ارز

اوقات شرعی